Decozi Söve

SÖVE NEDİR

 

 

 

Sövenin Tanımı                 

a-Dünyanın tüm kabul görmüş mimarları Zaman içinde, binaların dış pencere  kenarlarında   yalıtım estetik ve görünüm amaçlı söve çeşitleri denemişlerdir.. Mimar Sinan Bunun En güzel örneğidir .Mimar Sinan gibi üstatların görünüm için dış mimaride söve  denizlik kat silmesi ve payandaları taş olarak kullanmışlardır,hatta o zamanki yapıların söveleri dış çıkıntıları daha uzun tutmuşlardır yalıtım ve estetik amaçlı . lakin o zamanın teknolojisi bu kadar gelişmediği için doğal taştan veya ahşaptan yapılmıştır.bizce çok doğru bir uygulamadır ama günümüzün binalarında bu yöntemi denediğimizde ,taşın ağırlığından dolayı binalarda çatlamaların meydana ve binaya aşırı bir ağırlık yükü verdiğini düşünerek ,yapılarımızın buna müsait olmadığını görmekteyiz.

b-Ahşaptan yapılan söve payanda ve kat silmesi gibi modellerin ise zamanla düzenli bakımı yapılamadığı için ,koruyucu vernik veya boyalarının boşladığını görmekteyiz , ve kurtlanma gibi ağaç böceklerinin yuvası haline gelmiştir,

c-Yine çimento  bileşimi esaslı yapılan söve ürünlerinin zaman içinde çatlamalara yol açmıştır ayrıca  bina cephelerinde montaj ve sabitleme sıkıntısı yaşanarak zamanla yoldan geçen insanların üzerlerine düşerek kazalara sebebiyet vermiştir.

 DecOzi Bu Olayı Çözmüştür
 eps (Strafor)dan  imal ürünlerimiz hafif ve yıllarca dayanır.

d- DecOzi ürünleri eps (strafor) dan imal edilen,hafif bir malzeme olması nedeni ile  inşaat cephe sektöründe yoğun bir rağbet görmektedir.DecOzi ürünleri artık günümüzde bilinen eps straforun cnc makina larda işlenmesi ile elde edilir,-Şekillenmiş eps straforun yüzeyine doğa şartlarına dirençli zırh  kaplama dediğimiz  bir koruyucu Kaplama  yapılmaktadır.

-Kaplama  makinada sıvama yöntemi ile her noktasına eşit başınçla  kaplanarak elde edilir .Yer yer kaplama kalınlığı azda olsa değişken olabilir .

-Yüzey kaplaması silisyum (silis kumu) içeriğinde tamamen ithal kopolimer bağlayıcılar,ve koruyucu antibakteryeller gibi ,14 çeşit  ithal kimyasalların  homojen karışımı ile, elde edilen, kendimize has bizi iddalı hale  getiren  bir formüldür.

-Bu özel kaplama sayesinde doğa şartlarına, ve dış etkenlere karşı , son derece dirençli bir hale Getirilerek,direkt kullanıma hazır formlu bir malzeme haline getirilir.

-Kaplama eps strafor’un  aşınma darbe ve doğa şartlarına dayanımı için yapılan bir çeşit zırhtır.

-Kaplama  rutubet nem , sürtünme , aşınma , UV . ultra viyole ışınlara ,karşı dayanıklıdır .

 Aynı zamanda    elastikedir  oval yerlere kolayca  uygulanabilir .

-Depreme doğal afetlere ve bina oturmalarına dayanıklıdır .

-Sınırsız model ve tasarım olanağına sahiptir. Su ve nemden etkilenmez,

-Muadili malzemelerden   hesaplıdır. Bünyesine  su almaz,dört mevsim koşullarına dayanıklıdır.

-Detaylı gerektiren  projeler için uygun seçimdir , ve kolay uygulanabilir.

 istenilen renk boyalarla boyanabilen bir üründür.

 

 

 

 

 Söve nasıl yalıtım yapar             

 SÖVE NEDİR?

 SÖVE BİNAYA NASIL BİR ETKİ SAĞLAR?

SÖVENİN FAYDALARI?

 

Söve  bir yalıtım ve dekor malzemesidir .

Söve bina cephesinde  dışarıda pencere kenarlarında  kullanıldığında. Bir nevi kalkan  görevi görmektedir.  

 Yağmur,rüzgar, dolu , kar, ses gibi yandan gelen dış etkenlerin direkt olarak pencere     kenarına  temas etmesini engeller,

 bu nedenle bu etkenleri bertaraf ederek yalıtım görevi yapar .

 aynı zamanda  sınırsız modellere ve şekillere sahip olan dekoratif bir üründür.

 

 

 

 

 


© 2014 Decozi
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır.
ızinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yapım: EKS